LUBUSKIE:

Jak się żyje Lubuszanom? Ekonomia i gospodarka pod lupą GUS

Do naszego województwa docierają kolejne dane na temat skali bezrobocia i ogólnego poziomu życia. Główny Urząd Statystyczny ponownie przyjrzał się sytuacji w tym i innych regionach. Okazuje się, że w Lubuskiem stopa bezrobocia jest najniższa.

Wynosi ona 7,1 proc. (stan na 30 czerwca 2017 r.) i jest taka sama jak wskaźnik bezrobocia w skali kraju. Najwyższą stopę bezrobocia odnotowano w powiecie międzyrzeckim – 13,5 %, najniższą – w powiecie słubickim – 3,3%.

GUS zbadał także m.in. wysokość zarobków, zatrudnienie i zasoby mieszkaniowe. W 2016 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie Lubuszanina wynosiło 3734,9 złotych brutto. Najwięcej zarabiali pracownicy sektora rolniczego i leśniczego – przeciętnie 5008,96 złotych brutto. Najmniejsze pensje miał sektor usług – 3692,4 złotych brutto.

Poza tym w raporcie znajduje się ranking województw, w którym poszczególne regiony zostały uszeregowane według kategorii. Większość tych danych odnosi się do 2016 roku. Dotyczą m.in. aktywności ekonomicznej, produktu krajowego brutto, zatrudnienia i zarobków, zasobów mieszkaniowych, dochodów i wydatków samorządów. Lubuskie zajmuje 7. miejsce w Polsce pod względem wskaźnika zatrudnienia i 8. w wielkości PKB w przeliczeniu na mieszkańca.

Więcej informacji znajduje się w raporcie GUS „Regiony Polski 2017”, dostępnym na stronie lubuskie.pl.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00