LUBUSKIE:

Ostatni dzień spotkań w ASP – Wajda, Niedźwiecki, Piwowski

Poniżej znajdziecie sylwetki gości ASP.

Marek Niedźwiecki (ur. 24 marca  1954 w Sieradzu) – polski  dziennikarz  muzyczny, prezenter Programu III Polskiego Radia, w którym prowadził m.in. Listę Przebojów Programu III. Jest pomysłodawcą audycji Top Wszech Czasów oraz serii płytowej Smooth Jazz Cafe. Miał krótkotrwały romans z Radiem Złote Przeboje.

Jego audycje to już legendy. Jego głos rozpoznawany jest w całej Polsce. Ma ogromną wiedzę muzyczną i chętnie dzieli się nią ze swoimi słuchaczami. A Ci są mu wierni od lat. Nic dziwnego, Marek Niedźwiecki potrafi nie tylko pięknie, ale także dowcipnie mówić o muzyce i muzykach.

Zdaje się, że jego pamięć pełna jest niesamowitych historii, których jeszcze nie opowiedział. Może spotkanie w Akademii Sztuk Przepięknych będzie dobrym pretekstem do snucia kolejnych historii… Przekonamy się.

Andrzej Wajda. Wybitny polski reżyser, laureat honorowego Oscara (2000 r.), twórca ważnych filmów w polskiej i światowej kinematografii, legenda kina. Andrzej Wajda przyjedzie na Przystanek Woodstock, by w Akademii Sztuk Przepięknych rozmawiać z młodymi Polakami.

Urodził się 6 marca 1926 r. w Suwałkach. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. Stworzył filmy, które dziś noszą już miano klasycznych i kultowych. Cała Polska oglądała jego „Ziemię obiecaną”, „Panny z Wilka”, „Człowieka z żelaza”, „Katyń” czy wreszcie „Tatarak”, a cztery pierwsze tytuły nominowane były do Oscara w kategorii najlepszy film obcojęzyczny.

Andrzej Wajda weźmie udział w cyklu spotkań nazwanym „Polska-Rosja-Europa”, podczas którego rozmawiać będziemy o stosunkach polsko-rosyjskich, o naszej trudnej historii i drodze do zjednoczenia.

Marek Piwowski. Reżyser, scenarzysta, aktor. Studiował na wydziale dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego i reżyserii w łódzkiej PWSTiF. Jest twórcą kultowych już filmów – Rejs i Przepraszam, czy tu biją?.

Twórczość Piwowskiego wyróżnia się na tle polskiej kinematografii. Jego filmy fabularne wykazują nieustanne związki z dokumentem. Reżyser demonstruje widzowi autorską wizję świata i zgodnie z nią kieruje ekranową rzeczywistością. Piwowski jest ironistą, więc szuka realiów groteskowych, przechodzących niekiedy w absurd i karykaturę. W “Rejsie” możemy odnaleźć wszystkie elementy oryginalnego stylu tego reżysera. Po premierze krytykowano film za brak elementu łączącego poszczególne epizody, zarzucano mu złą kompozycję i wadliwą dramaturgię. Sam reżyser zaś stwierdził:

“W sprawie formy i dramaturgii chciałbym wyraźnie powiedzieć: zastąpiłem rozwijanie fabuły rozwijaniem tematu.” (“Kino”, 1971 nr 3)

A co Wy myślicie o twórczości Marka Piwowskiego? Jest kultowa czy niezrozumiała? Genialna czy banalna? Już niebawem będziecie mogli porozmawiać na ten temat z samym twórcą.

 
 NIEDZIELA 1 SIERPNIA           

    * 10:00 – 12:00    Marek Niedźwiecki. Spotkanie prowadzi: Bartosz Węglarczyk
    * 12:00 – 14:00    Marek Piwowski. Spotkanie prowadzi: Przemysław Szubartowicz
    * 14:00 – 16:00    Andrzej Wajda. Spotkanie prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Autor: Źródło: WOŚP

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00