LUBUSKIE:

Kto wystąpi na Festiwalu Folkloru?

W południowej stolicy województwa codzienne będą odbywały się koncerty przeglądowe, 10 września odbędzie się koncert galowy w Amfiteatrze.
Dodajmy, że festiwal ma ogromną tradycję. Pierwsza jego edycja odbyła się w 1964 roku.

Kto wystąpi?

Argentyna – Compania Argentina de Danzas “SENTIRES”
Grupa taneczna „Sentires” narodziła się w prowincji Cordoba, która do dzisiaj jest  argentyńskim centrum sztuki i nauki, siedzibą uczonych i księży, kościołów i uniwersytetów. Chociaż pod względem znaczenia narodowego miasto ustąpiło stolicy, wciąż zachowuje ducha niezależności i charakterystyczny urok.Głównym celem grupy jest promowanie na międzynarodowym poziomie tańców, zwyczajów i tradycji swojego kraju. Przez ponad 10 lat grupa  dawała w kraju liczne występy taneczne.
Główny repertuar obejmuje tango, malambo i tańce folklorystyczne z różnych części Argentyny.

Litwa – „DAINAVA”

Folklorystyczna grupa artystyczna Dainava została założona w 1977 r. W swoich występach wykorzystuje unikalne i niewyczerpane źródło ludowej twórczości. Kapela składa się zarówno z klasycznych, uniwersalnych instrumentów, jak skrzypce, akordeon, jak i tradycyjnych litewskich ludowych instrumentów (skrabalai, kanklės, birbynės, skudučiai, cimbolai).
Od 1980 r. Dainava uczestniczyła we wszystkich krajowych festiwalach piosenki i w wielkiej liczbie międzynarodowych festiwali folkloru, podczas których otrzymywała dyplomy uznania lub nagrody. Dała ponad 2500 występów na Litwie i za granicą: w USA, Kanadzie, Niemczech, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Niderlandach, Japonii, Malezji, Wietnamie, Egipcie, na Cyprze i w niemal wszystkich krajach centralnej i wschodniej Europy i Skandynawii.
Dainava jest członkiem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF.

Macedonia – „KUD GERDAN”
Data powstania zespołu: 1968 r., Ohrid (pol. Ochryda)‏
Wyjazdy (festiwale): Francja (1979, 2000, 2006), Niemcy (1985), Włochy (1988, 1989), Holandia (1989,2000), Polska (1996), Niemcy (1997, 2003), Belgia (1998, 2005), Węgry (2001, 2007)‏. W repertuarze posiada tańce: POVARDARJE, SOPSKI, EGEJSKI, KALAJDGISKO, ZETVARKA, SEDENKA, OSOGOVKA, OHRIDSKI, MARIOVO

Mołdawia – „TRANDAFIR DE LA MOLDOVA”
Zespół “STRAMOSEASCA-TRANDAFIR DE LA MOLDOVA” („Róża z Mołdawii”) powstał w 1995 r.
Prowadzony jest przez kierownika Gabriela Gronica – jednego z najlepszych skrzypków i instrumentalnych solistów Mołdawii. Poprzez rytmy i pieśni daje pełne wyobrażenie o mołdawskiej duszy i tradycjach. Uczestniczył w wielu koncertach: w Rumunii, Rosji i na Ukrainie. 1996 r. – Grecja, 1996 r. – Włochy, 1998 r. – Niemcy, 1999 r. – Hiszpania, 2001 r. – Francja, 2002 r. – Angry, 2003 r. – USA, 2005 r. – Grecja, 2006 r. – Bułgaria, 2007 r. – Polska, Włochy, 2008 r. – Grecja, 2009 r. – Malta , Słowenia i Belgia.

Niemcy – „THEA MAASS”
Założony w 1950 r., zespół tańca ludowego Thea Maass Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie rozwinął jedne z najefektywniejszych amatorskich grup tańca w Niemczech. Grupa liczy obecnie 35 tancerzy i muzyków. Program jej prezentacji jest efektem adaptacji na potrzeby artystyczne tradycji z różnych części Niemiec. Celem grupy jest pokazanie nie tylko piękna tradycyjnego tańca, ale również jego żywiołowości i różnorodności. Występowali  już  niemal we wszystkich krajach Europy, a także w USA. Zdobyli liczne nagrody na festiwalach w Polsce, Czechach, Słowacji, Bułgarii, Szwajcarii, Szwecji, Anglii i na Węgrzech.

Portugalia – „Associação Regional do Sorraia”

Sorraia to zespół o 45-letniej tradycji, kultywujący miejscowe zwyczajei folklor, zwłaszcza lokalne pieśni i tańce. Jest stowarzyszony w krajowej federacji folkloru – Federaçâo de Folclore Portugués. Tancerzom towarzyszy 7-osobowa kapela.

Słowacja – „ROZMARIJA”

Zespół folklorystyczny „Rozmarija“ w chwili obecnej liczy 170 członków w wielu od 5 do 65 lat. Kultywuje i prezentuje taniec, muzykę i folklor regionów wschodniej Słowacji –  Šariš, Zemplin, Abov i Zamagurie w oryginalnych autentycznych strojach, których na dzień dzisiejszy zespół ma 9 rodzajów. Program jest pełen temperamentu, w formie humoru teatralnego, do pewnego stopnia stylizowany, z młodą oryginalną muzyką cymbałową.
W czasie swej działalności zespół reprezentował  Słowację na 38 światowych festiwalach (w Szwecji, Niemczech, Polsce, we Włoszech, na Węgrzech, w Czechach, Rumunii, Bułgarii, Grecji, Litwie, Portugalii, Turcji, Hiszpanii i Rosji).

GOSPODARZ FESTIWALU – Polska – Lubuski Zespół Pieśni i Tańca im. L. Figasa

„Lubuski  Zespół Pieśni i Tańca” jest grupą  z 55-letnią tradycją. Przez zainteresowanie kulturą ludową  jego członkowie łączą w jedno zabawę i pracę, co prowadzi w efekcie do ogólnego ich rozwoju i stwarza cenną możliwość nawiązywania trwałych przyjaźni. Zespół koncertował we wszystkich niemal krajach europejskich, a także w Kanadzie, Brazylii, na Tajwanie, w Panamie i Meksyku. Zespół od wielu lat gospodarzy Międzynarodowym Festiwalom Folkloru w Zielonej Górze.

Autor: Źródło: RCAK

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00