LUBUSKIE:

Artyści po UZecie

Na wystawie w Galerii Nowy Wiek prezentowane będą najbardziej znane dzieła Szpakowskiego, uwzględniające poszczególne etapy twórcze. Pochodzą one z bogatej kolekcji Muzeum Ziemi Lubuskiej. Na ekspozycji pojawiły się także aktualne realizacje młodych artystów inspirowane postacią i działalnością twórcy „Złotego Grona”. – Smaczku dodaje fakt, że praktycznie wszyscy uczestnicy tego pokazu ukończyli Uniwersytet Zielonogórski, Wydział Artystyczny. Świadczy to na pewno o dobrej jakości kształcenia – mówi Leszek Kania, kurator wystawy.

Uczestnicy pokazu w młodzieńczy i przekorny sposób mierzą się z legendą popularnego „Szpaka”. Forma realizacji jest bardzo zróżnicowana – od działań w przestrzeni miejskiej, po paradokumentalny film. Finisaż wystawy, z udziałem uczestników projektu, będzie połączony z promocją katalogu dokumentującego ekspozycję w Galerii Nowy Wiek. – Katalog spaja całość, jest bogato ilustrowany, ma ciekawy tekst i biogramami artystów biorących udział w wystawie – opowiada kurator.

Należał do pokolenia twórców, którzy poczynając od przełomowej wystawy w warszawskim „Arsenale” w roku 1955 zdobyli szturmem miejsce w polskim życiu artystycznym. Postrzegano go jako niekwestionowanego lidera artystów lubuskich. Zasłynął jako pomysłodawca i główny organizator Ogólnopolskich Wystaw i Sympozjów „Złotego Grona”. Autor: Karol Tokarczyk

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00