POLSKA I ŚWIAT:

Znamy laureatów “polskich Nobli”

Nagrodzonym pogratulowała prof. Barbara Kudrycka. – To państwo wyznaczacie najwyższe standardy prowadzenia badań. To wy stanowicie najgodniejszy przykład dla waszych kolegów i następnych pokoleń badaczy – mówiła minister nauki.

Każdy z laureatów Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej otrzymuje 200 tys. zł. Pierwszy z tegorocznych zwycięzców – prof. Krzysztof Palczewski z Case Western Reserve University w Cleveland (USA) – nagrodę otrzymał dziedzinie nauk o życiu i o Ziemi. Do jego najważniejszych dokonań należy skrystalizowanie i opisanie struktury białka zwanego rodopsyną oraz odkrycie mechanizmów powodujących degenerację siatkówki oka prowadzącą do utraty wzroku.

W dziedzinie nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich uhonorowano prof. Macieja Wojtkowskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Fundacja nagrodziła profesora za "opracowanie i wprowadzenie do praktyki okulistycznej metody tomografii optycznej z detekcją fourierowską". Tomografia optyczna pozwala na rekonstruowanie, za pomocą światła, trójwymiarowej struktury tkanki z rozdzielczością rzędu mikrometrów i tym samym umożliwia bezbolesną i prowadzoną na żywo obserwację funkcji i struktur organizmu.

Prof. Ewa Wipszycka z Uniwersytetu Warszawskiego została tegoroczną laureatką nagrody Fundacji w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych przyznaną za "wszechstronną rekonstrukcję funkcjonowania wspólnot klasztornych w późnoantycznym Egipcie". Nagrodzona monografia "Mnisi i wspólnoty monastyczne w Egipcie, wieki IV-VIII" podsumowuje trzy dekady badań prof. Wipszyckiej nad przestrzenną, wspólnotową i ekonomiczną organizacją klasztorów zlokalizowanych nad Nilem w pierwszych wiekach chrześcijaństwa.

Profesora Mieczysława Mąkosza z Instytutu Chemii Organicznej PAN doceniono za "opracowanie i wprowadzenie do kanonu chemii organicznej nowej reakcji – Zastępczego Podstawienia Nukleofilowego". Reakcja ta dotyczy związków aromatycznych, które mają ogromne znaczenie w życiu codziennym. Stosuje się je m.in. w przemyśle farmaceutycznym, środkach ochrony roślin, elektronice.

Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej nagrody przyznaje od 1992 roku. Są one uważane za najpoważniejsze i najbardziej prestiżowe wyróżnienie naukowe w Polsce. Grono laureatów, łącznie z tegorocznymi, liczy 76 osób.

Uroczystość wręczenia nagród, w której udział oprócz minister nauki wziął również Prezydent RP Bronisław Komorowski odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.

Autor: Źródło: www.nauka.gov.pl

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00