POLSKA I ŚWIAT:

Zabytkowa Zielona Góra

Muzeum Ziemi Lubuskiej

Chcąc zgłębić tajniki zabytków Zielonej Góry, warto najpierw wybrać się do Muzeum Ziemi Lubuskiej. Historia tego miejsca zaczyna się w roku 1922, jednakże zbiory, z których zostały utworzone późniejsze ekspozycje, były przekazywane jeszcze przed jego powstaniem. Jednymi z najciekawszych eksponatów muzeum są kamienie hańbiące, czyli dwa 15-kilogramowe kamienie połączone łańcuchem. Zawieszane były na szyi skazańca, który w taki sposób musiał zostać oprowadzony po mieście. Bardzo cenną własność muzeum stanowi rękopis, którego nazwę tłumaczy się na „wyciąg z protokołów sądu zielonogórskiego z akt procesów przeciw czarownicom z lat 1663, 1664, 1665”. Jest to wyjątkowo istotne źródło historyczne, stanowi bowiem wierne zapiski prawne pozbawione subiektywnej oceny autora. Wśród zbiorów znajduje się także Ikona „Narodziny Matki Boskiej” pochodząca z Rosji z początków XIX wieku. Jest to jednakże tylko znikoma część bogatego dobytku muzeum.

Zabytki sakralne

Konkatedra świętej Jadwigi jest najstarszym zabytkiem Zielonej Góry. Ukończenie jej budowy datuje się już na rok 1294. Musiała być wielokrotnie odbudowywana po pożarach. Jednakże zachował się barokowy chór z XVII wieku i renesansowa kuta krata. Widoczne są także gotyckie portale i łukowate okna.

Drugim zabytkowym kościołem w Zielonej Górze jest Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej wybudowany w latach 1746-1748. Reprezentuje on styl barokowy. Przed każdą mszą, która jest w nim odprawiana, odsłaniany jest obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.

Ratusz

Miejscowy ratusz wzniesiono na środku Starego Rynku. Nie jest znana data budowy pierwszego, drewnianego ratusza. Sucha pogoda w Zielonej Górzeokazała się dla niego nieprzychylna, gdyż całkowicie spłonął w pożarze. Nowy ratusz zbudowany został zgodnie ze stylem gotyckim i barokowym. Obecnie mieści się w nim Urząd Stanu Cywilnego i Rada Miasta.

Zielona Góra to prawdziwa gratka dla turystów zafascynowanych średniowiecznymi zabytkami. Można oglądać wiele z nich dzięki temu, że miasto nie uległo dużym zniszczeniom w czasie II wojny światowej.

Autor: pogoda.wp.pl

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00