ARTYKUŁ SPONSOROWANYPOLSKA I ŚWIAT:

Jak wybrać najkorzystniejszą lokatę?

Lokaty bankowe to dobry sposób na oszczędzanie pieniędzy. W ofertach banków znajdziemy wiele różnych propozycji, które będą różniły się chociażby czasem trwania czy rodzajem oprocentowania lokaty. Jak zatem wybrać tę najkorzystniejszą?

Wybierając wśród bankowych ofert zastanówmy się najpierw ile mamy gotówki, którą chcemy wpłacić na lokatę. Dobrze oszacujmy jej wysokość, gdyż w większości przypadków nie będziemy mogli wypłacić z niej pieniędzy przed terminem bez utraty zysku. Warto więc w lokatę zainwestować taką sumę, co do której jesteśmy pewni, że nie będzie nam potrzebna przez pewien czas.

Lokaty długo czy krótkoterminowe?

Oczywiście, im dłuższy czas trwania lokaty, tym większego zysku możemy się spodziewać. W rzeczywistości jednak lokaty długoterminowe są najkorzystniejsze w przypadku zainwestowania w nie większej kwoty. Są one też zazwyczaj wyżej oprocentowane, a czasem nawet, gdy chcemy wpłacić dużą kwotę, wysokość oprocentowania podlega negocjacji.

Przy mniejszej sumie lepiej zdecydować się na lokatę krótkoterminową. I choć wówczas pieniądze będą pracować na siebie tylko przez kilka czy kilkanaście miesięcy również i tu możemy zyskać. Lokaty krótkoterminowe są też świetnym rozwiązaniem jeśli oszczędzamy pieniądze na jakiś konkretny cel, który chcemy zrealizować w niedalekiej przyszłości, jak np. wyjazd na egzotyczne wakacje czy remont mieszkania.

Oprocentowanie stałe, zmienne czy dynamiczne?

Niewątpliwie najbezpieczniejszym rodzajem lokaty jest ta ze stałym oprocentowaniem. Już podejmując decyzję o wpłaceniu pieniędzy na taką właśnie lokatę, mamy pewność, że na niej zyskamy, a przede wszystkim jesteśmy w stanie policzyć dokładnie jaką kwotą będziemy dysponować po zamknięciu lokaty. Wybierając stałe oprocentowanie mamy gwarancję, że nie ulegnie ono zmianie przez cały czas trwania umowy, bez względu nawet na zmiany stóp procentowych NBP. Nie podejmujemy więc żadnego ryzyka. Szczególnie istotne może okazać się to w przypadku lokat krótkoterminowych, kiedy oszczędzamy na konkretny cel.

Inaczej jest w przypadku lokat z oprocentowaniem zmiennym. Te generują pewne ryzyko. Możemy na nich bowiem skorzystać o wiele więcej niż przy stałym oprocentowaniu, ale możemy też stracić wypracowany zysk. Wysokość odsetek będzie zależała od wahań stóp procentowych NBP – gdy wzrosną zyskamy więcej, jednak gdy zmaleją i oprocentowanie naszej lokaty może ulec niekorzystnej zmianie. Jeśli jednak inwestujemy większą kwotę na dłuższy czas warto podjąć to ryzyko. Dlaczego? Bo nawet jeśli w pewnym momencie stracimy zysk, może on zostać w kolejnych miesiącach odrobiony i to nawet z nadwyżką.

Niektóre banki proponują również oprocentowanie dynamiczne. Oznacza to nic innego jak zwiększanie się odsetek w miarę upływu czasu. Takie rozwiązanie wydaje się niezwykle korzystne, patrząc na oprocentowanie kwoty w ostatnich miesiącach trwania lokaty. Warto jednak zwrócić uwagę na początkową wysokość odsetek i obliczyć średnią. Dopiero wówczas będziemy w stanie zdecydować czy taka lokata jest bardziej opłacalna od tej ze stałym czy nawet zmiennym oprocentowaniem.

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

Istotną kwestią może okazać się również kapitalizacja odsetek, czyli to jak często będą one wliczane do kwoty przez nas wpłaconej. Oczywiście, im częściej następuje kapitalizacja, tym większy mamy zysk, gdyż kwota, od której naliczane są odsetki, w kolejnych miesiącach jest wyższa.

Decydując się na lokatę i obliczając spodziewany zysk nie zapomnijmy też o podatku, który będziemy zobowiązani zapłacić. Pamiętajmy, że naliczany on jest od kwoty zysku, a nie od sumy, którą zainwestowaliśmy. Warto również zapoznać się z bogatą ofertą lokat w Banku Santander.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00