POLSKA I ŚWIAT:

Wsparcie dla rewolucyjnej polskiej technologii

Pomocy w tym zakresie udzieli uczonym Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Inicjatywę popiera Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

– To bardzo cenna inicjatywa. Kiedy w toku przygotowania ubiegłorocznej reformy nauki formułowaliśmy nowe zadania dla Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, to właśnie takie bieżące wspieranie działalności polskich innowatorów było jednym z priorytetów – mówi prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego. – Z zainteresowaniem będziemy obserwować starania o przyznanie praw do tej technologii jej polskim twórcom oraz proces wdrożenia, który pozwoli sukces naukowy przełożyć także na sukces komercyjny w skali międzynarodowej. W razie konieczności będziemy te starania wspierać – dodaje minister Kudrycka.

EPAR, czyli Energetyczny Przetwornik Akumulacyjno-Rozpraszający, polega na zamianie znacznej części energii kinetycznej obiektów zderzających się na energię elektryczną. Może to przynieść znaczne korzyści poprzez zmniejszanie niszczącej siły zderzeń (dla ludzi i urządzeń) oraz generowanie, w niektórych zastosowaniach, energii elektrycznej pochodzącej z siły zderzeń.

Technologia EPAR jest unikalnym na skalę światową rozwiązaniem opracowanym przez zespół polskich wynalazców i naukowców w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Obecnie analizowane są różnorodne możliwości wdrożenia metody EPAR w przemyśle kolejowym, stoczniowym, lotniczym, górniczym i maszynowym.Po kilkunastu latach pracy nad technologią nasi innowatorzy muszą udowodnić przed Europejskim Urzędem Patentowym swoje prawa do patentu.

W październiku 2011 r. Międzynarodowa Federacja Organizacji Wynalazczych (IFIA) nagrodziła Lucjana Łągiewkę – twórcę koncepcji wynalazku – i technologię EPAR tytułem “Best Invention of the First Decade of 21st Century”.

Uroczyste podpisanie umowy między Narodowym Centrum Badań i Rozwoju a EPAR odbędzie się 10 listopada 2011 roku w siedzibie NCBiR, ul. Nowogrodzka 47a w Warszawie o godz. 12.00

Autor: Źródło: MNiSW

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00