POLSKA I ŚWIAT:

Światowy Dzień Walki z AIDS

Lubuskie obchody zaplanowano na wtorek 2 grudnia br. Młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych spotka się z ekspertami. Spotkanie z młodzieżą lubuskich szkół ponadgimnazjalnych odbędzie się 2 grudnia 2014 r. na godz. 12.00 w zielonogórskim kinie NEWA. Jednym z elementów programu jest projekcja filmu „Transit”, który został wyprodukowany przez MTV Europe i Tigerlily Films. Ponadto podczas spotkania uczniowie rozwiążą mini test z wiedzy na temat zakażeń HIV i choroby AIDS. Z młodzieżą spotka się psycholog Paweł Trzciński z Katedry Psychologii Uniwersytetu Zielonogórskiego, który także odpowie na pytania uczniów na temat filmu i ryzykowanych zachowań.

Choć dane dotyczące HIV/AIDS wciąż są zatrważające, to zgodnie z najnowszym raportem ONZ (opublikowanym w lipcu), świat zaczyna wygrywać walkę z epidemią.

W ubiegłym roku liczba zgonów spowodowanych przez AIDS wyniosła 1,5 miliona i była o niemal 12 procent niższa niż w roku poprzednim. To największy zanotowany spadek od szczytu epidemii w 2005 roku. Liczba nowych zarażeń wirusem w 2013 roku wyniosła około 2 milionów, również mniej niż w roku poprzednim.

Przewiduje się, że epidemia AIDS może zostać powstrzymana do 2030 roku, dzięki terapii antyretrowirusowej, która zapobiega procesowi namnażania się wirusa w organizmie. Wraz ze wzrostem liczby osób mających do niej dostęp, spada liczba nowych zakażeń. W zeszłym roku około 13 milionów osób miało możliwość leczenia. Dla porównania, w 2010 roku liczba ta wynosiła tylko 5 milionów.

Od 1985 roku w Polsce wykryto ponad 18 300 zakażeń HIV. Szacuje się jednak, że z wirusem żyje około 35 tysięcy osób, więc co druga osoba nie wie, że jest zarażona. Na AIDS zachorowało ponad 3150 osób, a blisko 1300 osób zmarło z powodu choroby. W ubiegłym roku wykryto blisko 1000 zakażań HIV.

W Polsce leczeniem antyretrowirusowym jest objętych obecnie około 8 tysięcy pacjentów, w tym 110 dzieci.

Według raportu ONZ, większość przypadków nowych zarażeń notuje się w Afryce Subsaharyjskiej. Niemniej ich ogólna liczba spadła tam od 2005 roku o ponad jedną trzecią. W Afryce żyje ponad 24 miliony osób zarażonych HIV, z czego blisko 3 miliony to dzieci. Kraje najbardziej dotknięte problemem na tym kontynencie to RPA i Nigeria.

Na całym świecie z okazji Dnia Walki z AIDS są organizowane spotkania, koncerty, wykłady i dyskusje, których celem jest upowszechnianie wiedzy o chorobie. Szczególny nacisk jest kładziony na uświadomienie ludziom, jakie zagrożenie niesie ze sobą wirus HIV i w jaki sposób można zapobiegać zarażeniu. W piątek zakończył się obchodzony po raz drugi Europejski Tydzień Testowania na HIV. Podobnie jak w zeszłym roku, hasło przewodnie kampanii brzmiało: "Rozmawiaj o HIV. Zrób test na HIV".

Z kolei 20 listopada rozpoczęła się kampania przygotowana przez Krajowe Centrum do spraw AIDS – "Jeden test. Dwa życia". Ma uświadomić kobietom, że wykonanie testu na HIV w okresie ciąży pozwala – w przypadku dodatniego wyniku – na rozpoczęcie odpowiedniego leczenia, a także na wdrożenie koniecznych procedur podczas porodu. Test w kierunku nosicielstwa wykonuje jedynie co 10. ciężarna Polka.

Intencją obchodów Światowego Dnia Walki z AIDS jest także wzmocnienie ducha solidarności, tolerancji, współczucia i zrozumienia w stosunku do osób zarażonych tą wciąż nieuleczalną chorobą. Chodzi też o to aby udowodnić im, że nie muszą być skazane na odosobnienie, ponieważ przy zachowaniu odpowiednich zasad ostrożności nie stanowią dla innych zagrożenia.

Człowiek zarażony wirusem HIV przez wiele lat może nie odczuwać żadnych objawów. Jednak w tym czasie wirus stopniowo niszczy jego układ immunologiczny. Z czasem dochodzi do zachorowania na AIDS, czyli zespół nabytego upośledzenia odporności.

Wirusem HIV można się zarazić przez krew lub kontakty seksualne. Obecnie nie ma lekarstwa, które umożliwiłoby pozbycie się wirusa z organizmu, ale dzięki lekom możliwe jest spowolnienie rozwoju HIV i poprawa stanu zdrowia osób zarażonych.

Światowy Dzień Walki z AIDS został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia w 1988 roku.

Autor: Paweł Hekman / IAR, lubuskie.pl

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ideą obchodów jest uświadamianie zagrożenia związanego z chorobą oraz promowanie działań profilaktycznych. Stałym punktem są liczne konferencje i happeningi organizowane tego dnia na całym świecie. Co jednak na ich temat sądzą zielonogórscy studenci? – Widziałam co roku ulotki i plakaty związane ze Światowym Dniem Walki z AIDS, ale w tej chwili nie przypominam sobie żadnego konkretnego happeningu – twierdzi jedna ze studentek.
Mimo to, zdaniem studentów, świadomość młodych ludzi na temat choroby jest coraz większa: – Obecnie nie ma większych problemów z dostępem do informacji na temat AIDS. Przede wszystkim w gabinetach ginekologicznych. Ktoś, kto potrzebuje informacji na temat tej choroby, nie będzie miał żadnych problemów z ich uzyskaniem.
 
Skąd zdaniem studentów można zatem czerpać wiedzę na temat problematyki AIDS? – Z książek poświęconych tej tematyce, uczestnicząc w debatach, konferencjach. Także z internetu.
 
Jak zaznaczają studenci, w informacjach znalezionych w internecie nie należy jednak pokładać pełnego zaufania: – Zależy jakie są to strony. Autoryzowane, owszem. Z pewnością jednak nie takie, na których toczy się dyskusja z udziałem przypadkowych osób. Nie wiadomo kto bierze w nich udział.
W Polsce misję uświadamiania problematyki AIDS prowadzi przede wszystkim Krajowe Centrum ds. AIDS. Hasło tegorocznej kampanii brzmi „Zrób test na HIV”. 
 

Autor: Damian Łobacz

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00