ARTYKUŁ SPONSOROWANYPOLSKA I ŚWIAT:

Studencka przeprowadzka? 3 główne zasady, dzięki którym oszczędzisz pieniądze i nerwy.

Zielona Góra to miasto, w którym według aktualnych danych (źródło) studiuje prawie 13 tysięcy osób. Zdecydowana większość z nich mieszka i pracuje stacjonarnie w Zielonej Górze. Duża grupa osób przeprowadza się do nas z całego województwa, czy to z ościennych miejscowości jak Nowa Sól, Sulechów czy to z dalszych jak Międzyrzecz lub Żary. Osoby te możemy podzielić na takie, które pakują torbę ubrań i wsiadają w pociąg oraz na te, które zabierają ze sobą cały majątek – meble (takie jak biurko, szafa czy łóżko), sprzęt RTV (komputer stacjonarny z monitorami, zestaw audio) czy sprzęt muzyczny. W tym poradniku skupimy się na tych drugich – doradzimy jak zorganizować przeprowadzkę by ponieść jak najmniejsze koszta.

1. Wybór firmy – ekipa przeprowadzkowa, ubezpieczenie.

Kluczową decyzją jest wybór odpowiedniej firmy, która wykonana dla nas usługę przeprowadzki. Powinniśmy wziąć pod uwagę:

– Skąd jest firma?

Czy siedziba firmy znajduje się w naszej miejscowości zamieszkania lub miejscowości docelowej? Jeżeli firma musi dojechać do nas z odległej miejscowości – prawdopodobnie zapłacimy za to więcej. Ważny jest również termin i godzina (firma zatrudniająca pracowników może doliczyć dodatkowe opłaty za przeprowadzkę np. w godzinach wieczornych). Czasami firma sama zaproponuje dogodny dla niej termin (np. bus wraca z dalekiego zlecenia, jest pusty i za mniejszą kwotę może po drodze zabrać Twoje przedmioty).

– Jak duża jest ekipa przeprowadzkowa?

Im więcej osób potrzebnych jest do Twojego zlecenia, tym prawdopodobnie więcej zapłacisz. Warto  uzgodnić to telefonicznie wcześniej. Podaj przedmioty do przetransportowania, ich orientacyjne wymiary i wagę. Zadbaj również o siebie – jeżeli jesteś drobną dziewczyną, to raczej nie masz ochoty na dźwiganie ciężkich mebli. Dobre firmy często zabraniają pomocy przy przeprowadzce zleceniodawcy. Firma jest odpowiedzialna za pakunek i to ona odpowiada za ewentualne szkody.

– Czy firma oferuje kompleksowe ubezpieczenie?

Dobre firmy oferują w standardzie ubezpieczenie całej przeprowadzki, od momentu wejścia do mieszkania, aż po wypakowanie i zmontowanie ostatniego przedmiotu. Zobacz na stronie firmy przeprowadzkowej czy posiada odpowiednie dokumenty ubezpieczeniowe lub dopytaj telefonicznie o warunki ubezpieczenia. Nie chciałbyś przecież, żeby po rozpakowaniu Twój telewizor okazał się stłuczony.

2. Przygotowanie przedmiotów do przeprowadzki

Kolejną ważną sprawą jest przygotowanie Twoich rzeczy do transportu. Weź pod uwagę te punkty:

– Czy Twój budynek dostosowany jest do zniesienia / wniesienia sprzętu w całości?

Przy znoszeniu Twoich mebli lub wnoszeniu ich do nowego mieszkania może okazać się, że klatka schodowa jest za mała by obrócić się z np. długą szafą. W większości bloków w nowym budownictwie prawdopodobnie nie będzie tego problemu, ale w starym budownictwie jak np. kamienice w centrum Zielonej Góry, może okazać się, że klatka jest za wąska. Możesz liczyć się wtedy z dodatkowymi kosztami, ponieważ ekipa remontowana będzie musiała rozkręcać meble lub wymyślić inne, droższe rozwiązanie. W najgorszym wypadku konieczne będzie przywiezienie danego mebla z powrotem do punktu startowego.

– Czy Twoje meble da się rozkręcić?

Dobra firma transportowa dysponuję flotą pojazdów w różnych klasach ładowności. Im większy pojazd – tym opłata będzie większa. Jeżeli masz dużo mebli, postaraj się sam, przed przeprowadzką rozkręcić je i ułożyć deska na desce. W końcu złożona szafa zajmie o wiele mniej miejsca aniżeli w pełnej swej okazałości. Firma przeprowadzkowa może rozkręcić meble za Ciebie, będzie się to jednak często wiązało z dodatkowymi opłatami (roboczogodziny).

– Zapakowanie w kartony drobnych rzeczy

Firmy przeprowadzkowe rozliczają się przeważnie w modelu hybrydowym, tj. opłata za odległość + opłata za poświęcony czas. Drobne rzeczy zapakuj w kartony i pojemniki (dobra firma udostępni je za darmo), pracownicy firmy będą musieli wykonać wtedy jeden czy dwa kursy po schodach co korzystnie wpłynie na czas przeprowadzki, zamiast biegać w górę i z powrotem kilka razy z drobnymi przedmiotami.

3. Kontrola przeprowadzki

Wybrałeś już firmę i przygotowałeś swoje przedmioty? Czas na transport! Zwróć uwagę na:

– Sposób zabezpieczenia Twoich przedmiotów

Dobra firma oferuje w pakiecie (bez dodatkowych opłat) odpowiednie gąbki, usztywnienia i pasy zabezpieczające, które skutecznie zadbają o to by na Twoich przedmiotach nie pojawiła się najmniejsza ryska.

– Wybraną trasę przeprowadzki

Być może do Twojego domu prowadzi dziurawa droga gruntowa? Poinformuj wcześniej o tym firmę i jeżeli jest możliwość – zaproponuj alternatywną trasę.

– Kontrolę przedmiotów po rozpakowaniu

Po rozpakowaniu przyjrzyj się dokładnie transportowanym przedmiotom. Zwróć uwagę na rogi i kanty. Uruchom sprzęt elektroniczny. Jeżeli przeprowadzka odbywała się w czasie deszczu – zobacz czy nie ma wilgotnych plam na meblach.

– Dokumenty przewozowe

Firma funkcjonująca legalnie wystawi Ci odpowiednie potwierdzenie sfinalizowania usługi.

 Podsumowanie

Wybierając firmę przeprowadzkową czy to w Zielonej Górze czy w jakimkolwiek innym mieście kieruj się przede wszystkim rozsądkiem, nie zawsze najtańsza oferta okaże się tą najlepszą (unikaj ukrytych kosztów, pytaj o ubezpieczenia i orientacyjny czas przeprowadzki).

Autorem poradnika jest firma RajTrans Przeprowadzki Zielona Góra

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00