ARTYKUŁ SPONSOROWANYPOLSKA I ŚWIAT:

Jak rozpocząć pracę w zawodzie tłumacza przysięgłego?

Praca tłumacza może być fascynująca, głównie z uwagi na możliwość odkrywania nowych tajemnic języka. Można pracować przy tym jako tłumacz zwykły i tłumacz przysięgły. Jak zostać tłumaczem z pieczęcią i licencją na dokonywanie tłumaczeń uwierzytelnionych?

Kim jest tłumacz przysięgły?

W zawodzie tłumacza mogą pracować osoby będące tłumaczami zwykłymi i tłumaczami przysięgłymi. Zasadniczo tłumaczeń zwykłych może dokonywać każda osoba, która zna dobrze język obcy. Nie musi ona ukończyć żadnych specjalnych szkół, czy legitymować się dyplomem magistra filologii. Może z powodzeniem wykonywać swoją pracę, jeśli sprawdzi się jako rzetelny tłumacz. W jej gestii będzie leżeć dokonywanie prostych zleceń z zakresu tłumaczeń. Będzie przekładać na język obcy lub z języka obcego na język polski treści w książkach, na stronach internetowych, w katalogach, instrukcjach i tym podobnych. Natomiast nie może ona dokonywać tzw. tłumaczeń przysięgłych, czyli tłumaczeń uwierzytelnionych.

Do tłumaczenia dokumentów, np. aktów ślubu, zgonu, czy małżeństwa, dokumentów rejestracyjnych samochodu, świadectw pracy i tym podobnych, konieczne jest zatrudnienie tłumacza przysięgłego. Tłumaczenia przysięgłe są poświadczane podpisem i pieczęcią osoby, która dysponuje tytułem tłumacza przysięgłego.

Tłumacz przysięgły bierze na siebie zobowiązanie do poniesienia ryzyka odpowiedzialności cywilnej za błędy, które mogą pojawić się w tłumaczeniu. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, klient zamawiający tłumaczenie uwierzytelnione, które w wyniku błędów tłumacza poniósł straty, może ubiegać się od niego o odszkodowanie.

Jak zostać tłumaczem przysięgłym?

Tłumacz przysięgły musi posiadać polskie obywatelstwo lub też być obywatelem jednego z państw członkowskich UE, lub EFTA, znać język polski oraz posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Powinien mieć odpowiednie wykształcenie oraz złożyć z wynikiem pozytywnym „egzamin na tłumacza przysięgłego”. Egzamin organizowany jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości w Warszawie. Tłumacz przysięgły nie może być karany za umyślne przestępstwa.

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00