POLSKA I ŚWIAT:ZIELONA GÓRA:

Referendum i strajki – rodzice i nauczyciele w natarciu! Trwa walka ws. reformy edukacji

Minister Anna Zalewska oraz reforma edukacji nadal wywołują sprzeciw wśród wielu nauczycieli, rodziców oraz uczniów. Dlatego też od lutego trwała zbiórka podpisów w sprawie referendum. Podpisów niezadowolonych z tak szybkich i nieprzemyślanych zmian – nie brakuje. W naszym województwie zebrano ponad 14 tysięcy głosów. A nadal napływa ich jeszcze więcej.

Niektórzy nauczyciele i rodzice nazywają sytuację wprowadzeniem „pseudo-reformy”. Jak twierdzą – są to nieprzemyślane, kosztowne zmiany, które nie mają na uwadze dobra dzieci i młodzieży. Powrót do ośmioletniej podstawówki i likwidacja gimnazjów to najogólniej nazywany przez wielu – chaos. Z podobnego założenia wychodzą zielonogórscy i lubuscy reprezentanci akcji referendalnej.

– To co my tu uzbieraliśmy jest częścią składową tego, co idzie do centrali do Warszawy, czyli do Centralnego Komitetu Referendalnego – Związku Nauczycielstwa Polskiego – mówiła Bożena Mania, prezes ZOL ZNP.

Zbieranie głosów okazało się być sprawdzeniem postaw obywatelskich. Z wieloma osobami prowadzone były długie rozmowy, wymiana zdań oraz opinii. Opłaciło się z wielu względów.

– To jest pokaz odpowiedzialności społecznej, o której tak dużo mówimy, że jest mała frekwencja wyborcza, ale to pokazuje, że ludzie się budzą, społeczeństwo się budzi i coś się zmienia – dodała Monika Bocian, przewodnicząca rady OPZZ Województwa Lubuskiego.

W Zielonej Górze zaangażowani w podpisy byli m.in. politycy PO, Nowoczesnej, SLD, PSL oraz My Zielonogórzanie i Towarzystwo Upiększania Miasta. Natomiast nadal rodzice, a dokładniej Forum Rodziców i Rad Rodziców organizują comiesięczne protesty i nie posyłają swoich dzieci do szkół – 10 dnia każdego miesiąca.

– My zdajemy sobie sprawę, że zebraliśmy te podpisy, ale pewnie trzeba będzie walczyć o to, żeby referendum się odbyło. Ja gwarantuje, że rodzice nie odpuszczą. To nie jest tak, że my coś zrobiliśmy i zostawiliśmy to. To cały czas się dzieje i cały czas się będzie działo, dopóki ta reforma nie zostanie powstrzymana. Ja przypomnę – ona formalnie ma wejść dopiero w życie 1 września, także jest dużo czasu, aby mądry człowiek mógł się wycofać, jeżeli popełnił błąd – zapowiedział Jarosław Kostecki koordynator ds. gimnazjum Zielonogórskiego Forum Rodziców i Rad Rodziców.

Rodzice oraz nauczyciele wykazują wiele błędów reformy m.in. zmiana obwodów szkół, zaledwie szkielet podstawy programowej, mniej godzin różnorodnych przedmiotów np. przyrodniczych, brak weryfikacji jakości nauczania – likwidacja sprawdzianu trzecioklasisty i szóstoklasisty oraz funkcjonowanie dwóch rodzajów podstaw programowych w szkołach średnich.

Poniżej prezentujemy fragmenty materiałów, które zostały przekazane przez ZNP oraz koalicję referendalną.

 

 

 

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00