POLSKA I ŚWIAT:

Na świecie jest ich ponad 230 milionów. Dziś Międzynarodowy Dzień Migrantów

Z okazji święta w wielu miastach Polski odbędą się pikniki integracyjne, koncerty, pokazy filmów o tematyce związanej z migracjami. Po raz drugi zostaną wręczone nagrody Złote Wachlarze, przyznawane przez Międzynarodową Organizację do Spraw Migracji IOM. Uhonorowane zostaną osoby oraz instytucje, które w sposób szczególny przyczyniły się do wspierania integracji migrantów w naszym kraju. Konkurs Złotych Wachlarzy stanowi część projektu "Zwiększanie efektywności zarządzania migracjami w Polsce", realizowanego przez IOM oraz Urząd do Spraw Cudzoziemców. W ubiegłym roku wyróżnienie otrzymała Krystyna Starczewska, za zaangażowanie w tworzenie środowiska szkolnego wspierającego integrację dzieci migrantów, oraz Urząd miasta stołecznego Warszawy. Nagrodą Publiczności została uhonorowana Ksenia Naranovich, prezes Fundacji Rozwoju Oprócz Granic.

Migranci to osoby, które czasowo lub na stałe zmieniają miejsce pobytu. Przyczyną są najczęściej problemy związane ze sferą ekonomiczną oraz polityczną i społeczną. Według danych ONZ, w 2013 roku liczba migrantów na świecie osiągnęła rekordowy poziom – 232 miliony, czyli ponad 3 procent całej ludności świata. Najwięcej migrantów mieszka w Stanach Zjednoczonych – prawie 46 milionów i w Rosji, gdzie żyje 11 milionów obywateli innych państw.

W 2013 roku w Polsce przyjęto najwięcej wniosków o nadanie statusu uchodźcy w historii – ponad 15 tysięcy. Szef Urzędu do spraw Cudzoziemców wydał ponad 19 tysięcy decyzji, z czego te o nadaniu statusu stanowiły zaledwie jeden procent. Otrzymali go głównie obywatele Syrii – 35 procent i osoby pochodzenia syryjskiego – 13 procent, a także obywatele Rosji – 12 procent, Afganistanu i Białorusi – po 10 procent.

Pod koniec ubiegłego roku ważne karty pobytu posiadało 121 tysięcy cudzoziemców. Wśród nich najwięcej było obywateli Ukrainy – 31 procent, Wietnamu – 11 procent i Rosji – 10 procent.

Oprócz dzisiejszego święta, o problemach migrantów przypomina także Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, obchodzony w wielu krajach przez Kościół katolicki w drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problemy migrantów oraz obudzenie poczucia odpowiedzialności za duchową i materialną pomoc dla „ludzi w drodze”.

W 1929 roku w Polsce został ustanowiony Dzień Emigranta Polskiego, który był obchodzony w listopadzie. W latach 70. Konferencja Episkopatu Polski wydała dekret, na mocy którego dniem szczególnych modlitw w intencji rodaków mieszkających za granicą ustanowiono 3 maja, jednak obchody święta nie były aprobowane przez władze komunistyczne.

W 2002 roku Dniem Polonii i Polaków za Granicą ustanowiono 2 maja. Patronat nad Polonią za granicą objął Senat.

Argentyna jest jedynym państwem, w którym od 1995 roku funkcjonuje Dzień Polskiego Osadnika. Przypada 8 czerwca i obchodzi się go jako święto narodowe. Dzień ten upamiętnia przybycie pierwszych Polaków do Argentyny w 1897 roku.

Działalnością na rzecz migrantów w Polsce zajmują się między innymi Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas, znajdujące się między innymi w Białymstoku, Lublinie i Zgorzelcu. Udzielają pomocy socjalnej, prawnej i psychologicznej.

Autor: Paweł Hekman / IAR

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00