POLSKA I ŚWIAT:

Dzień bez Zakupów, jako antidotum na nadmierną konsumpcję

Inicjatywa ta zrodziła się na początku lat 90. Obchody polegają na powstrzymaniu się od dokonywania jakichkolwiek zakupów. Zamiast tego proponuje się imprezy kulturalne, spędzanie czasu z rodziną i aktywny wypoczynek, służące umacnianiu więzi społecznych.

Dzień bez Zakupów przypomina również o drastycznych różnicach w jakości życia w poszczególnych częściach świata. Około 20 procent ludzkości konsumuje ponad 80 procent wyprodukowanych dóbr. Sama ich produkcja wiąże się nierozłącznie z wyzyskiem milionów pracowników, głównie w krajach azjatyckich.

Obchody tego dnia mają wyraźny wydźwięk antyglobalistyczny. Zamiast kolejnych wypraw do hipermarketów, ludzie są zachęcani na przykład do aktywnego wyrażenia sprzeciwu wobec konsumpcjonizmu, w formie różnych happeningów. Zrealizowane dotychczas pomysły to między innymi, przecinanie kart kredytowych w centrach handlowych, „spacer zombie” wokół hipermarketów, czy też ustawianie się z pustymi koszykami w długie kolejki do kas.

Dzień bez Zakupów został ustanowiony na początku lat 90. ubiegłego wieku. W Polsce po raz pierwszy był obchodzony w 2003 roku i cieszy się coraz większą popularnością, zwłaszcza wśród młodych osób. Ważne jednak, by święto bez kupowania nie było jednorazowym wydarzeniem, ale przyczynkiem do zmiany postaw życiowych i szerszego spojrzenia na współczesny system wartości.

Eksperci finansowi uważają, że jest to dobra okazja, by przyjrzeć się naszym wydatkom i temu jak radzimy sobie z oszczędzaniem. Zaznaczają, że najważniejsza jest systematyczność i wpajanie odpowiednich nawyków, poczynając od najmłodszych.

Autor: Paweł Hekman / IAR

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00