POLSKA I ŚWIAT:

Dawne strojenie domu na święta

Jedną z bardziej znanych dekoracji były wycinanki. Jak mówi Amudena Rutkowska z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie strojono nimi wnętrza chat dwa razy w roku – na Święta Bożego Narodzenia i na Wielkanoc. Na wycinankach często pojawiały motywy religijne, np. anioły czy hostia. Przeważnie jednak były na nich motywy weselne. Inna z dekoracji świątecznych to kolorowy pająk, który wieszano przy suficie. Nie tylko dekorował. Służył również do wróżenia. Patryk Pawlaczyk z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, mówi, że ważne znaczenie dla dekorowania całego domu miała dawniej słoma. Wyściełano nią podłogę w całym domu. W narożnikach izby stawiano snopki niemłóconego zboża.

Wśród dawnych dekoracji ważną rolę odgrywał prawdziwy łańcuch, którym oplatano stół wigilijny. Wierzono, że spaja całą rodzinę i chroni to co jest na stole. Przypuszcza się, że ten łańcuch oplatający stół, był protoplastą dzisiejszego choinkowego łańcucha.

Zanim pojawiła się choinka, przy suficie zawieszano tzw. podłaźnik, czyli czubek drzewka iglastego oraz wycięte z opłatka gwiazdki i tzw. światy. Dekorowanie domów rozpoczynało się nawet miesiąc przed świętami.

Autor: IAR

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00