POLSKA I ŚWIAT:

Czwarte posiedzenie Rady Młodych Naukowców

13 września odbyło się kolejne posiedzenie Rady Młodych Naukowców bieżącej kadencji. Jednym z podstawowych tematów spotkania było omówienie projektów przedsięwzięć planowanych przez RMN oraz zaopiniowanie projektów rozporządzeń dotyczących nagradzania pracowników naukowych.

Prof. Maria Orłowska, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, odniosła się do planów Rady Młodych Naukowców, popierając ideę szkoleń z zakresu mechanizmów finansowania badań naukowych, a także wyraziła konieczność spotkań z przedstawicielami poszczególnych środowisk oraz organizacji Forum Młodych Uczonych. Zaznaczyła również, że bardzo cieszy się z dotychczasowej współpracy oraz liczy na dalsze propozycje i konkretne rozwiązania w działaniach na rzecz rozwoju polskiej nauki.

W posiedzeniu gościnnie wziął udział także prof. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Zasygnalizował kierunki rozwoju Fundacji, przedstawiając poszczególne programy, w kontekście zmian oraz tworzenia nowych mechanizmów finansowania. Szczególną uwagę zwrócił na audyt przeprowadzony przez Komisję Europejską, dzięki któremu FNP uzyskała logo organizacji działającej zgodnie z Europejską Kartą Naukowca. Kodeksem Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych, a także promującej ideę Karty.

Członkowie RMN w dalszej części spotkania, dzięki prezentacji Bogny Hryniszyn i Moniki Kornackiej, przedstawicielek Krajowego Punktu Kontaktowego, zapoznali się z podstawowymi założeniami w/w Europejskiej Karty Naukowca. W dyskusji w której uczestniczył również Dariusz Drewniak, wicedyrektor Departamentu Strategii MNiSW, silnie podkreślany był głos, że młodzi naukowcy nie zgadzają się na niejasne przepisy podczas rekrutacji na stanowiska pracowników naukowych, dlatego włączą się w działania mające na celu likwidację zjawisk patologicznych w uczelniach i jednostkach naukowych. Dariusz Drewniak podkreślał, że część rozwiązań znalazła zapisy w znowelizowanej ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym. Rada Młodych Naukowców zobowiązała się do promocji idei Karty i współpracy z Krajowym Punktem Kontaktowym w tym zakresie.

Podczas posiedzenia członkowie RMN wysłuchali informacji przewodniczącego z działalności bieżącej, współpracy z organizacjami z Ukrainy i Malty oraz zaopiniowali projekty aktów prawnych, pracowali nad systemem identyfikacji wizualnej RMN, a także wyznaczyli daty kolejnych posiedzeń.

Wszelkie uchwały, dokumenty i sprawozdania z działalności Rady Młodych Naukowców można . Serdecznie zapraszamy do regularnego odwiedzania strony.

Rada Młodych Naukowców jest, zgodnie z zarządzeniem, organem pomocniczym Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego . Do zadań Rady należy m.in. identyfikowanie istniejących i przyszłych barier rozwoju kariery młodych naukowców, przygotowywanie rekomendacji dotyczących instrumentów wspomagania kariery młodych badaczy oraz przybliżanie młodym uczonym mechanizmów finansowania nauki.

Autor: Źródło: MNiSW

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00